G7 Ülkeleri Rusyadan Elmas İthalatını Yasaklayacak

G7 Ülkeleri Rusyadan Elmas İthalatını Yasaklayacak

G7 ülkeleri, önümüzdeki 2 ila 3 hafta içinde Rusya'dan elmas ithalatına ambargo uygulama kararını açıklaması bekleniyor.

G7 ülkeleri, elmas endüstrisinin önemli bir adımını atmaya hazırlanıyor. Rusya'dan elmas ithalatına yönelik planlanan ambargo, küresel elmas tedarik zincirini dönüştürebilir ve bu kararın özellikle Hindistan gibi elmas endüstrisinde büyük bir rol oynayan ülkelere etkisi
büyük olacak.

Ambargonun İlanı
Adının açıklanmasını istemeyen bir Belçikalı hükümet yetkilisi, Brüksel'de basın mensuplarına yaptığı açıklamada, dünyanın bir numaralı elmas ticaret merkezi olan ülkesi tarafından önerilen yasağın 1 Ocak'ta yürürlüğe gireceğini belirtti. Bu kararın alınması halinde tüketici pazarı büyük ölçüde değişebilir. G7 ülkeleri, dünyanın en büyük kaba elmas üreticisi olan Rusya'dan gelen elmasları artık kabul etmeme kararı almış durumda.

Küresel Piyasanın Yeniden Yapılandırılması
Bu kararın alınmasının ardından dünya elmas ticaretinde büyük bir değişiklik yaşanması bekleniyor. Belçikalı yetkili, Küresel bir piyasanın yeniden yapılandırılmasından bahsediyoruz diyerek sistemin başlangıçta sorunsuz çalışmayabileceğini ancak G7'nin Belçika'nın önerdiği planın detaylarını hala değerlendirdiğini ifade etti. Bu kararın Rusya'yı devre dışı bırakarak daha düşük fiyatlı bir pazar yaratmayı amaçladığını da ekledi.

Elmas Endüstrisindeki Önemli Aktörler
Rusya'nın elmas gelirlerini azaltma ve uluslararası baskıları artırma çabaları, G7 liderleri arasında geçen yıldan bu yana tartışılıyor. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre AB, geçen yıl Rusya'dan 1,4 milyar avro (1,5 milyar dolar) değerinde elmas satın aldı. AB,  Rusya'dan mücevher ithalatını yasaklamamış ve Rus Alrosa şirketini kara listeye almamıştı.

De Beers ve Elmas Endüstrisi
Anglo American Plc'nin elmas şirketi De Beers, elmas endüstrisinin G7 ülkelerinin çabalarını desteklemeyi amaçladığını belirtti. Şirket, Asıl mesele, sektörün büyük ve küçük tüm kesimlerinin temsil edilmesi için bunu toplu ve etkili bir şekilde nasıl yapabileceğimiz, dedi.
De Beers'in raporuna göre, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri müdahalesinden önce De Beers ve Alrosa küresel kaba elmas satışlarında lider konumdaydı. Raporda, 2021 itibariyle küresel kaba elmas satışlarının 16,4 milyar dolar, cilalı elmas talebinin ise 28 milyar dolar
olduğu kaydedildi. Doğal elmas mücevherat talebinin en büyük tüketici ise ABD oldu.